Item Content Class

Audrius Musteikis
„Sveikata ir grožis“, 2003 m., liepa, Nr.26

Aurasoma – spalvų terapija – it žaidimas stiklo karoliukais

Kaunietė psichologė Dalia Braziulytė gyvenimą ima ne saujom ir ne sprindžiais – glėbiais. Vyno degustuotojų pamokymą: “Gyvenimas per trumpas, kad gertume prastą vyną” ji pratęsia – “Per trumpas, kad gyventumėm bet kaip”.

Diplomuota psichologė, aurasomos dėstytoja, reiki meistrė, aromaterapijos specialistė žengia fanatikų, pasišventėlių keliu. Nors buvo prižadėjusi sau, kad nebeis “į plotį”, ne per seniausiai grįžo iš Vokietijos, kur susipažino su nauju psichoterapijos metodu - šeimos konsteliacija.

Nutverta “užsukusi” į savo namelį Kauno Žaliakalnyje, kur gyvena su mama ir draugingaisiais taksais, ji jau planavo išvyką į Rygą, stebėti ir mokytis kinų arbatos gėrimo ceremonijų. Tokį gyvenimo būdą Dalia vadina chuliganišku ir maniakišku, bet kai reikia rinktis: nauji mokslai ar buities patoginimas, nusveria nepraktiškoji pusė.

Nenutrūkstamos studijos

Dėstytojos ir amžinos studentės namuose ištisa galerija įvairiakalbių įvairiaspalvių diplomų, atestatų, sertifikatų. Jie sukabinti palei laiptus į rekonstruotą palėpę, kurioje vyksta Dalios vedami seminarai ir konsultacijos. Vienintelė aurasomos specialistė Rytų Europoje mokslų dar nebaigė – tęsiasi aromaterapijos studijos, nors jos Dalia jau mokėsi dviejuose institutuose Anglijoje, o parfumerijos aromaterapijos – Prancūzijoje. Dabar Dalios smegenyse – ištisa kvapų biblioteka, nes studijuojant reikėjo įsiminti kelis šintus kvapų ir jų pavadinimų. Išlavėjusia uosle ji jaučia netgi tai, ar šuo miega, ar tik šiaip gulinėja – miegančio gyvūno kvapas, anot Dalios, kitoks. Plaukiodama baseine ji užuodžia, kad tuo pačiu takeliu plaukia kitas žmogus – taip išvengia susidūrimo.. Žmogaus kvapas – talpi informacija. Ją mokanti skaityti Braziulytė sako, kad mielos tokio skaitymo smulkmenos gyvenimą daro įdomesnį.

Dabartinė Dalios veikla sruvena keturiomis minėtomis kryptimis. Kaip psichologę ją itin domina archetipinė psichologija, graikų ir romėnų mitologija, Carlo Gustavo Jungo archetipų teorija. Jungdama šiuos dalykus ji yra parengusi seminarų ciklą. Reiki, japoniškos streso atpalaidavimo technikos, Dalia mokėsi ne vienoje pasaulio šalyje. 2000-aisiais – Japonijoje, pas seniausią pasaulyje tos srities meistrę. Aurasomos žinių ir įgūdžių sėmėsi įvairiuose Europos kraštuose, įgijo aukščiausią kvalifikaciją ir tapo spalvų terapijos dėstytoja. Šeimos konsteliacija, su kuria Braziulytė neseniai iš arčiau susipažino Vokietijoje ir apie kurią užsidegusi pasakoja – vokiečių psichoterapeuto Berto Helingerio atradimas. Šį žmogų Dalia vadina amžiaus genijumi. Iš kunigystės į psichoterapiją pasukęs Helingeris sukūrė moksliškai pagrįstą metodą, kaip transformuoti šeimos karmą. Tai karminės terapijos rūšis, energinį darbą derinanti su morfogenetinių (informacinių) laukų teorija ir psichoterapija.

 

Medituoklių pasaulyje

“Terapijos ir terapijos, o žmonės serga kaip sirgę. Serga ir yra nelaimingi” – andai pareiškė vienas išmintingas asmuo. Bet savaip teisus ir literatūros klasikas, teigęs, kad vienintelis gyvenime vertas dalykas yra bandyti: gyventi yra pradėti, bandyti – ieškojimas, kelias, nuotykis yra jau pusė terapijos.

Skeptiškai aurasomą – kaip nederančią prie klasikinės psichologijos ir psichoterapijos – studijų metais būtų įvertinusi ir Dalia. Dabar tai – jos kelias, tiesa ir gyvenimas. Nuosekliai ir metodiškai prie aurasomos ir kitų netradicinių gydymų psichologę vedė asmeninės patirtys. Sunkia liga sergančiai merginai kaip geriausią priemonę gydytojai rekomendavo lovos režimą, kad nelūžtų ir netrupėtų “neklusnūs” kaulai. Baigusi studijas Dalia trejus metus dirbo Naujosios Vilnios psichiatrijos klinikoje, bet ligos paaštrėjimų metu išsekdavo, “perdegdavo” ir nežinojo kaip atsistatyti. Prisiminusi sąmonės netekimus nuo skausmų, Dalia sako, jog buvo betampanti gyva mumija.

Viename Kauno dienraštyje ji pastebėjo skelbimėlį, kviečiantį į naujų meditacijos technikų seminarą. Pasipiktino – palaikė sektantų jauku. Stropi principinga psichologė jautė pareigą nueiti ten ir išrėžti žmonėms visą teisybę apie sektų medžiokles naivučiams neprityrėliams. Nuėjo – draugė “beveik ant kupros nutempė”.

Penkiolika minučių Ošo katarsinės meditacijos Dalią pritrenkė prie žemės. Medituotoja per tą neilgą laiko tarpsnį suvokė, kad visas jos gyvenimas – ligos ir skausmingi patyrimai buvo to šokiruojančio patyrimo preliudija. Per savaitę Dalia atsistojo ant kojų, susikrovė kuprinę ir patraukė į Ukrainą – tęsti meditacijų. Atrastasis pasaulis atitiko širdies poreikius. Kijeve ji pajuto šiokią tokią klasikinės psichologijos ir meditacijos nedermę ir apsisprendė darbą ligoninėje mesti – nebegalėjo siūlyti pacientams to, kuo nebetikėjo pati. Suvokdama naujos pradžios skausmingumą bei riziką, vis dėlto paliko seną krantą ir ryžtingai liuoktelėjo lyg nuo skardžio.

Patrakusiu tempu

Per penkerius metus, praleistus medituoklių pasaulyje (keleri – kone pagal vienuolyno regulą), Braziulytė įsitikino, kad kaip buvo psichologė, taip ir liko. Kurgi pabėgsi – tai gyvenimo būdas, pasaulio matymas. Pagerėjus sveikatai, pasibaigus “mirinėjimams” ir sutvirtėjus vidiniam stuburui, Dalia ėmėsi ieškoti, kaip suderinti mokslinius metodus su šiuolaikinėmis meditacijos technikomis, netradiciniais gydymo būdais. Dėl žodžio netradicinis Braziulytė linkusi paabejoti. Gydymas spalvomis buvo žinomas dar senovės Egipte, vaistai atsirado daug vėliau, tad riba tarp tradicinio ir netradicinio sąlyginė.

Keturios Dalios specialybės – ne hobis, ne knygutėse susižvejotų žinių perpasakojimai, “ne šilti paveblenimai”, anot jos pačios, o rimtų studijų ir uolaus gilinimosi rezultatai. Kad galėtų ką nors išaiškinti kitiems, Braziulytė turėjo kuo nuodugniausiai viską išsiaiškinti, patirti, patikrinti pati. Nors visi jos mokslai tarpusavyje susiję, kiekvienas – ištisa visata, o Lietuvoje - neplėšti dirvonai. Spalvų ir kvapų pasaulyje Dalia sukasi patrakusiu tempu: paskaitos, seminarai, seansai, konsultacijos, diagnostikos, kelionės. Mokslams, rašymui lieka naktys. Pasitaiko, kad Dalia miega kas trečią naktį ir tuo net džiaugiasi – išbando, kiek gali jos smegenys ir valia.

 

“Perskirk vandenis”

Mistiška aurasomos atsiradimo istorija veda į Angliją, kur 1984 metais farmacininkė Vicky Wall, praradusi santaupas, stogą virš galvos, sveikatą ir, ko gero, mąsčiusi apie mirtį, tris vakarus iš eilės meditacijos metu regėjo labai ryškius šviesos srautus ir girdėjo balsą, raginantį eiti ir perskirti vandenis. Braziulytė apibendrina: “Didžiausius dalykus žmonės atranda gyvenimo kryžkelėje, kai jau nebeturi kuo rizikuoti”. Paradoksas, bet Wall buvo neregė. Ji mąstė: ”Aš ne Mozė, kaip gi tuos vandenis perskirsiu”, bet nuėjusi į virtuvėje esančią mažytę laboratoriją, sumaišė keletą flakonų ir pati nežinojo, kad sukūrė pirmuosisu aurasomos buteliukus. Manė, kad tai grožio aliejai. Juos pirkę ir naudoję žmonės ėmė jai pasakoti apie stebuklingus išgijimus, netikėtus proveržius, nepaprastus potyrius. Taigi iš pradžių atsirado aurasomos praktika, tik paskui teorija. 1991 metais mirusios Wall veiklą tęsė pasekėjai. Ir dabar nuolat sukuriami nauji buteliukai, reiškiantys naują žmonijos vystymosi etapą, atspindintys jos sąmonės evoliuciją. Vadinamąjį aurasomos orakulą dabar sudaro 107 balansinių aliejų buteliukai, susidedantys iš dviejų skirtingų spalvų sluoksnių. Tai ir yra “perskirti vandenys”: viršuje – eterinis aliejus, apačioje – vandens mikstūra. Nedideliame buteliuke glūdi labai daug spalvų, kristalų ir kvapų energijos (kristalų vibracijos perkeliamos į aliejų kaip informacija; tai homeopatijos principas).

 

Spalvota sielos fotografija

Aurasomos konsultacija (diagnostikos procedūra, seansas, spalvų skaitymas), dažnai negailestingai sudaužanti visas skeptikų abejones, prasideda vaikiška instrukcija: kliento prašoma iš 107 buteliukų orakulo vieną po kito išsirinkti keturis – pačius gražiausius, tokius, kuriuos pasiimtų su savim į negyvenamą salą. Tai senas kaip pasaulis projekcinis mechanizmas. Dar senovės išminčiai suformulavo: išorėje nėra nieko, ko nebūtų mūsų viduje. Tuo pačiu mechanizmu paremti ir psichodiagnostiniai testai: spalvų testas, iš kurio specialistai daro išvadas apie testuojamojo emocijas, jausmus, išgyvenimus; rašalo dėmių testas, nurodantis asmenybės tipą, psichinius procesus. Žvelgdamas į buteliukų rinkinį žmogus ima projektuoti savo vidinį pasaulį, o išsirenka tuos, kurie rezonuoja su jo asmenybe, charakteriu, temperamentu. Kiekvieną galima perskaityti pagal jo pasirinkimą. Ne vien aurasomos konsultacijoje, o ir pažvelgus į jo aprangą, drabužių spintą, būsto interjero spalvas ir detales.

“Keturi buteliukai – spalvota mūsų sielos fotografija. Tai idealus diagnostinis instrumentas. Spalvų veidrodis atspindi, kas plika akimi nematoma – visą žmogaus potencialą: stipriąsias ir silpnąsias vietas, problemas, išgyvenimus, išbandymus, įtampas, poreikius”, - aiškina Braziulytė.O Vicky Wall mėgo kartoti sparnuota tapusią frazę: “Mes esame spalvos, kurias pasirenkame. Ir šios spalvos atspindi tikruosius mūsų esybės poreikius”.

Aurasomos konsultanto darbas panašus į vertėjo: išversti pasirinktų buteliukų spalvų kalbą į žmonių kalbą. Dalia teigia klientui sakanti ne ką ji įsivaizduoja ar kas šauna į galvą – kiekviena frazė grindžiama žiniomis ir patirtimi. Konsultacija, trunkanti dvi valandas, - ne šiaip abstraktus pašnekėjimas, bet ir pagalbos galimybė priimant sprendimą ar ištikus krizei. Pokalbis su klientu paliečia giliąsias žmogaus emocijas, todėl būna ir ašarų, ir juoko. Ir daug atradimo nuostabos.

 

Keturi informatoriai

Pirmasis pasirinktas buteliukas – sielos butelikas. Tai žmogaus esmė, sielos gelmė, kas esame iš tikrųjų, atmetus visas kaukes, šablonus, baimes, prisitaikymo mechanizmus, auklėjimo įtakas. Anot Dalios, “kad ir kiek besiblaškytumėm, neturim kito pasirinkimo – tik būti savimi, t.y. atskleisti savo gyvenimo stebuklą, atlikti žygdarbį, tegu ir mažą, bet dėl kurio atėjom į šį pasaulį. Niekas už mus jo nesukurs ir neatliks”.

Antras buteliukas rodo žmogaus viduje glūdintį turtą, lobį, paslėptą talentą, dovaną, galimybes, dinamiką, bet drauge – ir problemas bei išbandymus. Dėl tam tikrų priežasčių mes tų dovanų nepastebim ar apsimetam, kas nematom. Talento paieškos ir yra dinamika, galinti tapti žmogaus pabudimo istorija.

Trečias buteliukas rodo situaciją čia ir dabar, o ketvirtas – sielos kryptį pusmečiui į priekį arba mažai įsisąmonintus, pasąmoninius dalykus, kurie turi tapti ateitimi.

 

Žaisti savo gyvenimą

Klientas, pageidaujantis toliau savarankiškai dirbti su savimi, gali įsigyti išsirinktą buteliuką ir du kartus per dieną naudoti jį kaip kremą ar losjoną. Kitos aurasomos priemonės: pomanderiai, kvintesencijos ir tinktūros.

Spalva – fizinis bangos ilgis - yra vibracija, vadinasi, energija, sąveikaujanti su žmogaus energine sistema, veikianti fiziologiškai. “Toks “nekaltas” dalykėlis kaip spalva padeda išgyventi įvairius vidinius procesus ir atrasti tinkamiausius sprendimus. Spalva – tai sąmonė, o darbas su ja – sąmonės išplėtimas, vadinasi, sąmonėjimo kelias, savęs pažinimas. Sugydžius skaudulius, kraujuojančias žaizdas, galima verti duris į gilųjį savęs ir pasaulio suvokimą”, - dėsto Braziulytė.
Prisiminusi studijų laikais dievinto rašytojo Hermanno Hesse’s kūrybą, ji aurasomą palygina su stiklo karoliukų žaidimu - žaidimu savo gyvenimo situacijomis, kad jas suvoktum. Nuo jų einama prie kolektyvinio, paskui – prie transcendentinio lygmens. Atitinkamai pagal tuos tris lygius surikiuoti įvadiniai aurasomos seminarai.

 

Telegrama sąmonei

“Spalvos – kosminio raidyno raidės”, - neišsenka aurasomos dėstytojos vaizdūs palyginimai. Kiekvieno buteliuko spalvų derinys – kaip žodis, keturi buteliukai susirikiuoja į sakinį, spalvotą telegramą sąmonei, protui. Vicky Wall sakydavo, kad aurasoma – spalvota Dievo parduotuvės vitrina, kurioje renkamės save, sužinome, kas eame, kad galėtume gyventi ir realizuoti save. Dalios nuomone, aurasoma – trumpas, greitas, gražus, galingas hedonistinis kelias į savo problemų sprendimą. Šis metodas atskleidžia žmogų įvairiais rakursais, tad į šalį galima dėti daugelį lėtų, sunkiasvorių klasikinės psichologijos metodų. Konsultanto ir kliento bendravimą aurasoma sutrumpina iki minimumo.

 

Vienintelė liga

Suvokus ir išprendus problemą, frazė, susidėstanti iš buteliukų, kinta. Atsilaisvinus energijai, kurios užsistovėjimas neleido realizuoti savęs, žmogus tiesiog sprogsta nuo kūrybiškumo. Paprasta tiesa, kad pasaulis yra spalvotas, atsiskleidžia visu grožiu ir teikia nelygstamo malonumo. Aurasomos paskaitos ir konsultacijos primena seną tiesą ir bando  iš pasąmonės išvesti ją į sąmonės sluoksnį. Aurasomos požiūriu, vienintelė liga – nežinojimas, kas esam. Energetika išsiderina, kai žmogus nesiremia savo pašaukimu. Subalansuojanti spalvų terapija pranaši tuo, kad yra neintervencinė – žmogus renkasi pats ir pats save balansuoja. Švelnioji sielos terapija veda į jaudinamą susitikimą su savimi.