Item Content Class

Rūta Kazlauskaitė
“Kosmetik Balticum”, 2001 m. birželis-liepa, Nr.1

Kaip teisingai suvokti spalvų kalbą

Jei norėtumėte pasakyti, kad spalvos neturi jokios įtakos mūsų gyvenime – būtumėte neteisūs. Skauda galvą ar nuolat būdami poilsio kambaryje  jaučiate įtampą? O gal niekaip nerandate darbo, nes po visų pokalbių su darbdaviais sulaukiate to paties atsakymo: ”Jūs mums netinkate”? Gali būti, jog pagrindinė šių nesėkmių priežastis - neteisingai pasirenktos drabužių spalvos arba ne tomis spalvomis išdažytos  kambario  sienos. Kaip teisingai suprasti spalvų kalbą? Tą padaryti padės psichologė, aurasomos dėstytoja Dalia Braziulytė.

Aurasoma – spalvų terapija, kurią 1984 m. sukūrė akla britų farmakologė Vicky Wall. Tai  gydymas spalvomis, kristalais ir aromaterapiniais aliejais, egzistavęs jau Romos imperijoje, Egipte, Graikijoje. Aurasoma teigia, jog žmogus yra kaip vaivorykštė, mes mūsų aura spinduliuoja skirtingomis spalvomis. Aplinkoje žmogus pastebi tas spalvas, kurios  mūsų auroje yra nusilpę arba ryškios. Vicky Wall sakydavo, jog Aurasoma yra “senas vynas naujuose buteliuose”.

Kiekvienos  spalvos – skirtingas poveikis

Pasaulyje yra 3 pagrindinės spalvos, sumaišius kurias galime gauti visus kitus atspalvius. Tai geltona, mėlyna ir raudona. Žmogaus akis gali atskirti  dešimtis tūkstančių atspalvių. Maišant pagrindines spalvas tarpusavyje,  gauname    violetinę, žalią, oranžinę.  Maišant pastarąsias -   alyvuogių žalią, madžentą arba avietinę, karališką mėlyną, auksinę, turkio. Kad ir kokie skirtingi žmonės bebūtų,  tačiau mūsų aura įvairiame aukštyje spinduliuoja skirtingomis spalvomis. Skrandžio sritis – geltonai, kojos ir lyties organai – raudonai, krūtinės sritis – žaliai ir t.t.  7 spalvos atitinka čakras: raudona, oranžinė, geltona, žalia, mėlyna, karališka mėlyna, violetinė. Tad pradžiai pakalbėkime apie spalvas.

Raudona spalva vadinama gyvenimo spalva. Žmonės, kuriems  ji patinka, dažnai yra ryžtingi, pilni energijos. Ši spalva padėtų, kai esame pavargę, apsaugotų nuo polinkio į depresiją. Tai karščiausia spalva, pažadinanti seksualinį instinktą. Pavyzdžiui, Prancūzijoje viešieji namai dažomi raudona spalva. Tai pati intensyviausia spalva. Nešiojant raudonus drabužius pakyla net kraujo spaudimas, suintensyvėja kraujo apytaka. Jei namuose kambarį išdažytumėte raudona spalva, tai ilgą laiką būnant tokioje patalpoje atsirastų energijos perteklius. Raudona gali parodyti harmoninės sistemos ir kepenų srities sutrikimus.

Rožinė spalva – ne tokia provokuojanti, kaip raudona. Tai švelnumo,  meilės spalva. Patariama šia spalva dažyti vaikų kambarius, nes tokiu būdu vaikui suteikiama kuo daugiau meilės. Žmonės, kurie mėgsta rožinę spalvą, gali būti naivūs, jautrūs. Su rožine spalva siejama širdies, galvos ir genitalijų sritys.

Oranžinę spalvą renkasi žmonės, patyrę įvairių traumų, šokų. Ją taip pat gali rinktis žmonės, linkę bendrauti. Tai gyvenimo džiaugsmo ir drąsos spalva. Jei oranžine išdažytumėte patalpą – joje išbūtumėte neilgai, nes po ilgesnio laiko tarpo ji imtų dirginti. Oranžine spalva tiktų dažyti virtuvės sienas. Ši spalva susijusi su inkstais, žarnynu, tulžimi.

Auksinė – išminties spalva. Ji net 5 laipsniais gali padidinti temperatūrą patalpoje. Ši spalva tiktų darbo kabinetams, kuriuose sprendžiamos įvairios problemos. Tačiau ji gali stimuliuoti ir įvairias fobijas, pažadinti problemas, užslėptas pasąmonėje dar vaikystėje. Oranžinė simbolizuoja nervus, stuburą ir odą.

Geltona spalva – intelekto spalva, skatinanti priimti sprendimus. Tačiau ši spalva gali  reikšti ir nepasitenkinimą, sarkazmą, cinizmą. Geltona sušildys tamsias patalpas, tinka depresijos apimtiems žmonėms. Ji susijusi su skrandžiu, kasa, kepenimis.

Žalia spalva – tai erdvės, laiko spalva. Ji simbolizuoja viltį, ramybę, vidinę harmoniją. Ja galima dažyti patalpas, kuriose žmogus ilsisi. Žalia padeda greičiau sveikti po operacijų, dvasinių traumų.  Susijusi su širdimi, plaučiais.

Turkio spalva  simbolizuoja kūrybą, bendravimą. Kartais žmonės, kurie mėgsta turkio spalvą, myli tuos, kurie nesugeba atsakyti į jų meilę. Tai vėsi, gaivi spalva. Turkio spalvą mėgsta žmonės, dirbantys žinisklaidos srityje. Ji siejama su medžiagų apykaita, gali rodyti problemas, esančias viršutinėje nugaros dalyje.

Mėlyna spalva simbolizuoja norą gyventi taikiai su savim. Šią spalvą renkasi žmonės, kurie trokšta ramybės, poilsio. Kai trūksta šios spalvos, žmonės gali jaustis pavargę, išsekę. Mėlyna byloja apie diplomatinius gabumus. Ji susijusi su gerkle, skydliauke ir nosies sritim.

Karališka mėlyna – tai mėlynos ir violetinės spalvų junginys. Žmonės, kuriems patinka ši spalva, domisi dvasiniais dalykais. Karališka mėlyna padeda įveikti liūdesį, depresiją, atsipalaiduoti. Ši spalva atitinka nosies, ausų sritį.

Violetinę spalvą mėgstantys žmonės yra labai dvasingi. Tai raudonos ir mėlynos spalvų mišinys. Tai atpalaiduojanti spalva, todėl tinka šia spalva dažyti vietas, kuriose dažniausiai ilsimės. Ši spalva susijusi su galvos smegenimis.

Madženta arba avietinė spalva vadinama dieviška meile visiems, kas gyva. Žmonės, mėgstantys šią spalvą, mėgsta džiaugtis mažais dalykais, yra kūrybingi. Ši spalva susijusi su lytiniais organais, hormonine sistema.

Balta spalva simbolizuoja šviesos šaltinį, gilinimąsi į save. Gyvenime šią spalvą žmonės renkasi tada, kai baigiasi vienas etapas ir prasideda kitas. Susijusi su organizmo apsivalymu.

Juodos spalvos aurasomoje nėra, yra tik šviesos trūkumas.

Visos spalvos yra dalijamos į šiltas ir vėsias. Šiltos,  stimuliuojančios spalvos yra raudona, rožinė, koralinė, auksinė, oranžinė, geltona. Jos stimuliuoja visus žmogaus organizmo procesus, pradedant dvasiniais ir baigiant fiziologiniais. Stimuliuojančios šiltos spalvos sukelia šilumos ir intensyvumo jausmus.  Tokiomis spalvomis išdažytose patalpose bus  šilta, net karšta. Vėsios, raminančios spalvos yra žalia, turkio, mėlyna, karališka mėlyna, violetinė, madženta arba avietinė. Žalią spalvą galime vadinti neutralia, tai vidurio taškas tarp vėsių ir šiltų spalvų. Prieš renkantis spalvas patalpoms, pirmiausiai  reikia žinoti, ką dažniausiai jose veiksime. Pavyzdžiui, vienoje Anglijos gamykloje valgykla buvo išdažyta mėlyna spalva. Ši  spalva  labiausiai slopina apetitą,  maistas atrodo nešviežias. Todėl gamyklos darbininkams  visada būdavo šalta, nors temperatūra ir buvo padidinta. Po remonto valgyklą išdažė oranžine spalva. Nors temperatūra buvo ta pati, tačiau  žmonės nusirengdavo drabužius. Statistiškai nustatyta, kad spalva įtakoja savižudybių skaičių. Londone yra vienas tiltas, nudažytas juodai. Jis labai mėgstama savižudžių vieta. Po rekonstrukcijos tiltas  buvo perdažytas žaliai, todėl ir  savižudybių skaičius buvo sumažėjęs. Bet po kiek metų jį vėl  nudažė tamsiomis spalvomis ir tiltas tapo mėgstama savižudžių vieta.

Kokiomis spalvomis geriausiai dažyti savo buto ar namo kambarius?

 Svarbiausia, kad tos spalvos būtų artimos ir gražios pačiam žmogui. Labiausiai raminanti spalva yra violetinė. Ja galima dažyti miegamuosius. Tačiau nereikia pamiršti, kad  mėlyna ir violetine spalvomis išdažytoje patalpoje temperatūra 2 laipsniais būna vėsesnė. Tokiom spalvom geriau nedažyti darbo kambarių, nes juose gali prasidėti santykių aiškinimasis, emocijų protrūkiai.

Vaikų kambariui tinka rožinė ir dangiška spalvos. Jos simbolizuoja švelnumą, besąlyginę meilę. Dangiška spalva suteikia pastovumo. Kai vaikai būna hiperaktyvūs arba drovūs, tai rožinės ir dangiškos spalvų derinys padeda vaikui pasiimti tą energiją, kurios trūksta. Vaikų kambariui tinka ir  raktažolių geltonumo spalva, nes ji skatina intelekto vystymąsi. Jei vaikas imlus, galima rinktis geltonos spalvos atspalvius. Geltona spalva tinka toms patalpoms, kuriose mažai šviesos, tokiu būdu bus sušildyta patalpa.

Geltoni atspalviai tinka darbo kambariams, gerai veiks  linkusius  į depresiją žmones. Geltona spalva  įkvėps žmones tolesnei veiklai, ypač, jei žmogus dirba vadovaujantį darbą, arba darbą, susijusį su buhalterija, finansais. 

Virtuvei tiktų  auksiniai, oranžiniai, gelsvi  atspalviai, tik oranžinė spalva  provokuojanti. Jei užslopiname ašaras ar pyktį, tuomet tokia spalva išdažytoje patalpoje tos emocijos gali prasiveržti. Žalia ir mėlyna spalvos mažina apetitą, todėl tinka tokiomis spalvomis dažyti virtuvę, jei norime  numesti svorio. Norėdami, kad svečiai mažiau suvalgytų, rinkitės žalios ar  mėlynos spalvų staltieses bei indus.

Žalia yra edvės ir laiko spalva. Samaniniai, salotiniai, kivi atspalviai tinka  patalpoje, kurioje mažai erdvės. Žalia spalva išplečia erdvę, yra neutrali, todėl tinka relaksacijos, masažo kambariams.

Svetainę tinka dažyti mėlyna spalva, nes ji skatina bendravimą.  Taip pat tinka geltona, nes suteikia šilumos įspūdį. Vonios kambariui rinkitės rožinę, turkio spalvas. Rožinė yra besąlyginės meilės sau ir savo kūnui spalva. Sunku rasti žmogų, kuris besąlygiškai priimtų savo kūną, o vonia ir tuoletas yra tos vietos, kur mes sutinkame su savo kūnu akis į akį.

Didelę įtaką spalvos turi ir drabužiams. Jei einate ieškoti darbo ir visada sulaukiate neigiamo atsakymo, gal reiktų susimąstyti, kad netinkamai apsirengiate.  Yra nustatyta: kai  darbinį interviu priima kita moteris, reakcija būna labiau neigiama išsikvėpinus, nei kad pretendentė visai nekvepėtų. Jei interviu priiminėja vyras – išsikvėpinusios moters  rezultatas išauštinamas. Raudona, geltona, oranžinė spalvos patraukia dėmesį, todėl šias spalvas galima naudoti sąmoningai, ypač jei kalbame   auditorijai. Raudoni drabužiai yra lyg  signalas, kad moteris gerai jaučiasi, nebijo parodyti savęs, linkusi bendrauti ir užmegzti pažintis. Tačiau patariama šios spalvos nesirinkti einant ieškoti darbo, nes ji provokuoja.

Jei dirbate tokioje įstaigoje, kurioje etiketas neleidžia nešioti ryškių drabužių, rinkitės ryškius apatinius drabužius. Labai svarbu ką mes dėvime arčiausiai kūno. Jei moteris dėvi pilką kostiumėlį, o apatiniai  yra  raudoni, tuomet  ji žino, kad  kažkas “užveda”  iš vidaus ir  ji turi paslaptį.  Šiltų spalvų drabužius dėvėkime tuomet, kai nėra energijos, laukia svarbūs darbai, bet nėra drąsos juos daryti. Violetinė ir pilka yra mažiausiai pastebimos spalvos. Todėl, jei skaitote paskaitą, šių spalvų nesirinkite, nes jūsų auditorija gali pradėti snūduriuoti. Pilka spalva padeda išnykti minioje. Priėmimams tinka juoda, mėlyna, tamsiai žalia, kurios yra etiketo, diplomatijos spalvos. Jos padeda išlaikyti neutralumą, klausytis savęs, girdėti pašnekovą, nepiršti savo nuomonės.